Wszystko co powinnaś wiedzieć o cesarskim cięciu

Ciąża to okres radości, oczekiwania jak i niepokoju. Zwłaszcza dla kobiet które obawiają się o bezpieczne rozwiązanie. Wiele spośród często zadawanych pytań krąży wokół tematu cesarskiego cięcia.

O tym kiedy jest konieczne, jak przebiega oraz jak wygląda hospitalizacja przedstawimy w poniższym artykule.

Wiele przyszłych mam „cesarkę” uważa za bezbolesną alternatywę porodu naturalnego. Jednak taki zabieg nie jest fizjologiczną drogą porodu i powinien być stosowany jedynie przy zagrożeniu zdrowia dziecka lub mamy. Decyzja o cesarskim cięciu powinna być rozważnie przemyślana wraz z konsultacją lekarską. Najczęstsze wskazania do wykonania cesarskiego cięcia to głównie nieprawidłowe ułożenie płodu, odklejenie się łożyska, choroby sercowo-naczyniowe a także choroby płuc oraz oczu.
Przy takich wyjątkach zabieg jest zaplanowany wcześniej. Kobieta wraz z aktualnymi badaniami moczu oraz morfologii zgłasza się do szpitala na czczo przed planowaną datą porodu. Około sześć godzin przed cesarką zalecane jest nie spożywanie żadnych płynów a bezpośrednio przed operacją podłączana jest kroplówka z płynami elektrolitowymi. Pacjentka przechodzi na blok operacyjny, gdzie ma zakładany cewnik do pęcherza moczowego.

Na czym polega zabieg cesarskiego cięcia?

Jest to zabieg chirurgiczny wykonywany zazwyczaj przez dwóch lekarzy ginekologów przy znieczuleniu podpajęczynówkowym lub zewnątrzoponowym. Najpierw przecinane są powłoki brzuszne oraz dolny odcinek macicy a następnie przebija się pęcherz płodowy i wyciąga dziecko przekazując w ręce neonatologa. Lekarz na sam koniec wyjmuje łożysko oraz zszywa wszystkie warstwy. Cała operacja trwa przeważnie 30–40 minut. Jeśli warunki na sali operacyjnej i stan malca na to pozwalają, po wstępnych oględzinach można go pokazać mamie. Po zabiegu mama trafia na salę pooperacyjną lub oddział położniczy. Kobieta przez cały czas ma założony cewnik do pęcherza i podłączoną kroplówkę z wodą i antybiotykiem. Gdy znieczulenie przestaje działać, pacjentka dostaje leki przeciwbólowe bezpieczne dla dziecka. Bardzo ważne aby przy braku przeciwwskazań w jak najkrótszym czasie zmobilizować się do siadania oraz wstawania. Wczesna aktywność sprawi szybszy powrót do sprawności oraz zapobiega powstawaniu zakrzepom i zatorom. Cały pobyt w szpitalu jest zwykle dłuższy niż po porodzie siłami natury wynosi zazwyczaj 5-7 dni.

Jak dbać o ranę pooperacyjną?


Szwy nierozpuszczalne zwykle zdejmuje się 6-8 dni po porodzie. W tym czasie lekarze zalecają przede wszystkim noszenie luźnych bawełnianych majtek które w żaden sposób nie uciskają na ranę. Opatrunek nie powinien być moczony oraz utrzymany w szczególnej czystości. Po zdjęciu opatrunku miejsce cięcia należy przemywać wodą z hipoalergicznych mydłem oraz przecierać wacikami nasączonymi spirytusem. Blizna z czasem powinna blednąć, jeśli jednak stanie się bardziej bolesna, zaczerwieniona, opuchnięta, lub zacznie sączyć się z niej jakaś wydzielina, skonsultuj się z położną lub lekarzem. Czas kompletnego wygojenia się rany i dokładnego zabliźnienia trwa około kilku tygodni, choć bywa i tak, że dolegliwości i dyskomfort po cesarce dokuczają nawet przez kilka miesięcy od porodu. Jednak warto pamiętać , że naturalny poród fizjologiczny jest najlepszą drogą przyjścia na świat dziecka. Głównie z powodu stymulacji organizmu malca do nowych warunków poza łonem matki.

Skomentuj

Komentujesz jako Gość.