Wszystko co powinieneś wiedzieć o Szkole Rodzenia

Oczekiwanie na zbliżający się poród oraz pierwsze chwile z dzieckiem to czas niezwykłej radości. To też moment w którym pojawia się coraz więcej pytań oraz wątpliwości. Przyszli rodzice często szukają wsparcia oraz informacji w szkołach rodzenia.

Czy warto zainwestować pieniądze i swój czas na przedporodowe nauki ?

Szkoła rodzenia to nauka w sposób bardziej praktyczny, nie tylko dowiadujemy się teoretycznej wiedzy ale także mamy okazję doświadczyć wielu sytuacji które spotkają nas w codziennym życiu z naszym maleństwem.
Zanim jednak zapiszemy się na zajęcia, warto poświęcić chwilkę czasu aby szkoła którą wybierzemy miała rozmaity program nauk a informacje były przekazywanych przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Oceniając ofertę szkoły, dobrze jest wziąć pod uwagę w jak dużych grupach będą odbywały się zajęcia, o jakiej porze oraz najważniejsze czy istnieje możliwość konsultacji indywidualnych.
Szkoły rodzenia często prowadzone są w szpitalu w którym zamierzamy rodzić, jest to świetna okazja do poznania personelu, sal porodowych czy też dodatkowych możliwości które ułatwią nasz poród.

Jakie korzyści wynikają z uczestnictwa szkoły rodzenia ?

Udział w takich zajęciach szczególnie zbliża do siebie partnerów, przeżywanie takich samych emocji pozwala na zrozumienie się z innej strony oraz kształtuje wzajemne zaufanie podczas trudnych momentów. Przyszli rodzice uczą się głównie o fizjologi oraz emocjach towarzyszących podczas porodu. Rozmowy z wykwalifikowanym zespołem pozwolą na zdobycie doświadczenia oraz otrzymaniu odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania.
Najczęstszym pytaniem pojawiającym się z strony kobiet jest sposób na bezpieczny i bezbolesny poród. W takim przypadku, doświadczona położna powinna wzmocnić wiarę kobiety we własne możliwości oraz podejść indywidualnie do sytuacji każdej pary. Kolejnym plusem jest przebywanie w towarzystwie innych rodziców którzy znajdują w podobnej sytuacji, możliwość dzielenia się z drugą osobą podobnymi obawami pozwala poczuć się nam pewniej i bezpieczniej.
W dobrej szkole rodzenia nie straszy się porodem, ale też nie idealizuje się tego, co będzie się działo. Podkreśla się, że poród jest doświadczeniem, którego nie można w pełni przewidzieć ani zaplanować. Dzięki takim lekcją nauczymy się o przebiegu ciąży, jak przygotować się do porodu, jak wygląda poród oraz także o pielęgnacji i właściwej opieki nad noworodkiem.

Co zrobić gdy jednak nie mamy możliwości uczestniczenia do szkoły rodzenia ?

Często bywa tak że większość szkół jest dosyć droga lub mimo chęci nie mamy pozwolenia od lekarza w uczestniczenia w takich zajęciach z przyczyn zagrażających życiu dziecka. Nie oznacza to jednak że przyszli rodzice nie będą przygotowani , jest możliwość zaproszenia położnej do własnego domu a także istnieją dofinansowania w kwestii pieniężnej. Niezależnie od tego, w jaki sposób przygotujecie się do nowej roli, by zostać mistrzem w każdej dziedzinie, trzeba dużo ćwiczeń. Będą sytuacje, w których wasza wiedza i intuicja świetnie zadziałają, ale i takie, w których będziecie mieli poczucie, że nie wszystko wychodzi tak jakbyście chcieli. Należy pamiętać przede wszystkim, że najważniejsze aby kobieta miała wsparcie a maluszek był otoczony miłością z strony rodziców!

Artykuły powiązane

Skomentuj

Komentujesz jako Gość.