Wspaniała rola taty w życiu dziecka, o której rzadko się pamięta

Rodzice stanowią podstawową jednostkę w wychowywaniu oraz w rozwoju intelektualnym u dziecka. Niezaprzeczalnie ważnym zadaniem, które spoczywa na barkach obojga rodziców jest przekazanie dzieciom właściwego systemu wartości i przekonań. Jednak zarówno mama jak i tata, mają do spełnienia inne zadania i obowiązki.

Jaka jest zatem rola ojca w życiu dziecka ?

Ojcostwo w pierwszych dnia zazwyczaj bywa trudne , dziecko szczególnie potrzebuje wyjątkowej opieki , za co wydaję się jest odpowiedzialna mama. Jenak jeśli od początku zadbasz o kontakt z dzieckiem zaowocuje to zrodzeniem się niezwykłej więzi , która będzie objęta wzajemną miłością oraz szacunkiem. Rola taty wkracza mocniej już w okresie pierwszego roku życia , w tym czasie dziecko zaczyna uczyć się samodzielności co szczególnie powinno być zainicjowania przez mężczyznę.


Ojciec powinien dać szansę swojemu malcu na ponoszenie porażek oraz kolejnych zwycięstw. Aktywne spędzanie czasu oraz zabawa świetnie wpływa na rozwój dziecka. Zgodnie z tym podejściem ojciec jest zawsze kojarzony przez dziecko z jakąś formą radości oraz z funkcją pośrednika między obcym dla dziecka światem zewnętrznym, a spokojnym pełnym ciepła światem intymnym, który stworzyła dla niego mama.


Kontakt ojca z dzieckiem jest bardzo ważnym doświadczeniem dla obu stron, gdyż mężczyzna daje poczucie bezpieczeństwa oraz stabilizacji. Jako wychowawca wprowadza do życia dziecka element ładu, systematyczności, konsekwencji oraz wytrwałości. Jednak największą zaletą która wywodzi się od mężczyzny jest brak nadmiernej troski która kształtuje u malca pewność siebie oraz odwagę. Należy jednak pamiętać że każde dziecko potrzebuje także czułości tej fizycznej oraz emocjonalnej także od strony taty. Brak ojca w sposób fizyczny lub sprawującego nie poprawnie swoje funkcje w rodzinie często tragicznie wpływa na przyszłość dziecka. Dobre ojcostwo natomiast ochrania rodzinę oraz daje poczucie wartości a także wspiera rozwój tożsamości u naszego szkraba.


Przez cały okres wychowawczy dziecko szczególnie powiela zachowania rodziców biorąc z nich autorytet. Ojcostwo jest nie tylko fundamentalnym doświadczeniem mężczyzny ale także czynnikiem który wywiera ogromny wpływ na rozwój naszej pociechy.

Komentarze (1)

 • Paulina

  Paulina

  04 wrzesień 2017 o 06:37 | #

  Nasza córka odkąd nauczyła się mówić, powtarzała "Ania cóla taty" :D Wystarczyło ją jedynie zapytać jak masz na imię :D
  Więc więź z tatą dla dzieci jest bezcenna :D

  odpowiedź

Skomentuj

Komentujesz jako Gość.