Te rośliny mogą zabić !

Każde dziecko rodzi się z naturalną potrzebą poznawania świata. Od początku interesują się wszystkim co je otacza. Wykorzystują przy tym wszystkie zmysły oraz poznają otoczenie poprzez obserwację, naśladowanie i badanie.

Podczas spacerów przychodzi ciekawość poznawania roślin, które nie zawsze są bezpieczne dla malucha. Zainteresowanie zwiększa się gdy dziecko otacza barwa kolorów a kwiaty są w jego zasięgu ręki . Niektóre gatunki roślin są jednak trujące, więc warto wiedzieć jak uchronić dziecko przed niebezpieczeństwem. Z pewnością musi zadbać aby nasza pociechy nie dotykały, nie zrywały a przede wszystkim nie wkładały do ust żadnych roślin.

Silnie trujące rośliny nie tylko można spotkać podczas spacerów w parku czy lesie , ale także występują jako rośliny domowe i ogrodowe. Dlatego warto zapamiętać wygląd i nazwy roślin które zagrażają zdrowiu naszego dziecka.

Często spotykaną rośliną jest bluszcz pospolity który powoduje pieczenie w ustach i gardle, a także biegunkę i bolesne skurcze. Przy większych ilościach dochodzi do zatrzymania oddechu.

Kolejną roślina jest bieluń dziędzierzawa jego spożycie powoduje omamy,gorączkę, oraz narkotyczny sen który może zakończyć się śmiercią.

Cis pospolity zaburza pracę serca, żołądka i jelit, a także poraża ośrodek oddechowy, powodując gwałtowną śmierć.

Jest mnóstwo roślin które zagrażają bezpośrednie zagrożenie życia , dlatego należy pamiętać aby dziecko zawsze było pod opieką osoby dorosłej. Natomiast w domu należy ustawiać rośliny wysoko poza zasięgiem dziecka.

Co robić gdy dziecko zatruło się trującą rośliną? Jeżeli doszło do kontaktu skóry dziecka lub oczu z toksycznym sokiem roślinnym, przemyj te miejsca wodą. Gdy zauważysz podrażnienie skóry (opuchliznę, zaczerwienienie, pęcherzyki itp.), koniecznie skontaktuj się z lekarzem a w przypadku zaburzeń krążenia lub oddychania przewieź jak najszybciej malca do szpitala.

Skomentuj

Komentujesz jako Gość.