Rozwój płodu w I trymestrze

Pierwszy trymestr ciąży to okres od 1 tygodnia do 12 tygodni , rozpoczyna się w chwili gdy w jajowodzie przyszłej mamy dojdzie do połączenia komórki jajowej z plemnikiem. Tak powstaje zapłodniona komórka jajowa – zygota, zawierająca po 23 chromosomy męskie i żeńskie które następnie dzielą się na coraz więcej komórek z czego powstaje zarodek człowieka.

Kombinacja czterdziestu sześciu chromosomów decyduje o cechach fizycznych jak i psychicznych powstałego życia. W 22 dniu od zapłodnienia zaczyna bić serce. Od 4 tygodnia ciąży zaczyna się okres powstawania i kształtowania organów i narządów płodu, formuje się centralny układ nerwowy. W krwiobiegu zaczyna krążyć krew a okres ten trwa pierwszy miesiąc.

W drugim miesiącu można odczuwać ból piersi, wahania nastrojów, mdłości i zmęczenie. Niektórym kobietom dokucza dziwny, metaliczny posmak w ustach oraz konieczność częstego oddawania moczu. Są jednak i takie, które nie obserwują jeszcze żadnych zmian.
Natomiast zarodek ma już swój mózg, wydłużeniu ulegają kończyny górne i dolne gdzie można już rozpoznać kolana i łokcie. Ten okres w ciąży ma olbrzymie znaczenie dla prawidłowego rozwoju malucha gdyż jest on wtedy najbardziej wrażliwy na działanie wszelkich szkodliwych czynników. Przyszła mama powinna bardzo na siebie uważać nie pić alkoholu, nie palić, dobrze się odżywiać, przyjmować tylko niezbędne leki po konsultacji z lekarzem.

Pod koniec drugiego miesiąca u dziecka pojawia się całkowicie ukształtowany kościec,różnicują się narządy rozrodcze – u chłopca pojawiają się zawiązki członka i jąder, a u dziewczynki – jajniki, jednak nie można tego jeszcze zobaczyć podczas standardowego badania USG.


Rozpoczyna się 3 miesiąc ciąży tzw. okres płodowy, który będzie trwać aż do porodu. Dziecko nie jest już w tak dużym stopniu narażone na powstanie wad rozwojowych jak wcześniej. Większość jego narządów jest już rozwinięta. Powieki dziecka są sklejone, między palcami nie ma już błon, wyodrębniają się opuszki palców. Następnie rośnie wątroba, która wypełnia praktycznie całą jamę brzuszną. Dziecko zaczyna odczuwać ból.


Natomiast u kobiety ustępują mdłości i wymioty a znacznie wraca apetyt. Pod koniec I trymestru płód zaczyna przypominać małego człowieka. Zaczynają rosnąć paznokcie, włoski na skórze, pojawiają się ruchy robaczkowe jelit, przysadka wydziela hormony oraz maleństwo potrafi otwierać i zamykać usta, uśmiechać się oraz marszczyć czoło.

W tym okresie podczas badania USG można zaobserwować jak dziecko ssie kciuk. W dwunastym tygodniu można się dowiedzieć, czy będziemy mieć syna czy córkę. W tym czasie płód ma niecałe 9 cm i waży około 45 g.

Za to mama wreszcie może zaobserwować powiększenie brzucha.

Rozwój płodu w I trymestrze

Skomentuj

Komentujesz jako Gość.