Rozwój maluszka w pierwszych trzech miesiącach życia

Po narodzinach maluch rozpoczyna samodzielne życie po drugiej stronie” brzucha”. Pierwsze miesiące są nie tylko trudne dla rodziców ale również dla dziecka. Odkrywa one swoje ciało, potrzeby, poznaje otaczający go świat a także doskonali swoje umiejętności. Jak wygląda prawidłowy rozwój fizyczny i intelektualny w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka?

Miesiąc pierwszy


W pierwszym miesiącu noworodek głównie potrzebuje kontaktu z rodzicami. Zostaje wyostrzony zmysł dotyku który pozwala poczuć dziecku się bezpiecznie w nowym otoczeniu. Miesięczny maluch jest większy o 2 cm oraz waży ok 700 g więcej od czasu narodzin. Posiada świetnie rozwinięty zmysł węchu oraz słuchu- dobrze rozpoznaje głos rodziców. Natomiast wzrok jest jeszcze słabo wykształcony, noworodek wyraźnie widzi na odległość około 20-25 centymetrów a oczy są nadwrażliwe na światło. Jednomiesięczne dzieci śpią średnio 16 godzin na dobę. Są to zazwyczaj krótkie drzemki między częstymi karmieniami przez całą dobę. Maluch nie odróżnia jeszcze nocy od dnia , warto więc podczas nocnych karmień nie zapalać światła i nie robić hałasu. Noworodek powinien jeść przynajmniej 8 razy na dobę, najdłuższa przerwa nie powinna przekraczać 4 godzin. Nowe doświadczenia oraz otoczenie mogą powodować niezadowolenia noworodka objawiające się płaczem. Jest to jedyny dostępny sposób komunikacji z środowiskiem. Maluszek zachowuje jeszcze pozycję wyniesioną z życia płodowego tzn. pozycję zgięciową, główka w tym okresie nie znajduje się w linii środkowej ciała, ale zawsze ułożona jest asymetrycznie, czyli w lewo albo w prawo. Takie zwiększone napięcie w obwodowych częściach ciała umożliwia stabilizację. Noworodek przychodzi na świat z bezwarunkowymi odruchami. Większość z nich zaniknie pod koniec ok 3-4 miesiąca życia.
Odruch Moro - to instynktowna reakcja na zagrożenie, objawia się nagłym pobudzeniem z rozprostowywaniem i przyciskaniem rączek oraz nóżek.
Odruch chwytny- dotyk lub nacisk na dłoń powoduje, że maluszek bardzo silnie zaciska paluszki. Odruch Babińskiego- reakcja na łaskotania po podeszwie stopy, palce zegną się do środka.
Odruch Rootinga- delikatne muskanie w policzek spowoduje odwrócenie główki w stronę odczucia bodźca.

Miesiąc drugi i trzeci


W drugim miesiącu życia maleńki człowiek wychodzi z okresu noworodkowego i wkracza w nowy etap życia -niemowlęcia. W tym okresie ruchy stają się bardziej energiczne a dziecko w ciągu dnia jest bardziej ożywione. Niemowlak potrafi już w pozycji pionowej dobrze kontrolować ustawienie głowy oraz zaczepia zawieszone w zasięgu rąk zabawki. Wzrok ulega znacznej poprawie gdyż mózg doskonali widzenie obuoczne. W odczuwaniu głodu pojawia się pewna regularność, karmienie występuję najczęściej co trzy godziny. Między szóstym a ósmym tygodniem życia u dziecka zaczyna pojawiać się kolka czyli bolesne bóle brzucha z powodu niedojrzałość przewodu pokarmowego i układu nerwowego. Sygnalizuje je napadowy płacz, niedający się ukoić. Warto sprawdzić kilka sposobów które załagodzą ból może być to głaskanie, przytulanie, ciepła kąpiel czy masaże brzuszka. Pod koniec drugiego miesiąca u dziecka pojawia się pierwszy uśmiech któremu towarzyszą radosne, szybkie ruchy rąk i nóg. Wywołane reakcją na osoby lub bodźce które wpływają pozytywnie na stronę emocjonalną malucha. W tym czasie dziecko staje się ciekawskie, uwielbia noszenie na rękach oraz niezwykle żywo reaguje na widok rodziców. Trzeci miesiąc życia rozpoczyna kolejny ważny etap w rozwoju niemowlęcia, dziecko zaczyna coraz bardziej interesować się otoczeniem oraz stara nawiązać się dialog. Tylne ciemiączko zarasta się , powoli zanikają odruchy noworodkowe a malec coraz częściej bada swoje ciało poprzez wkładanie do buzi rączek i nóżek. Nasza kruszynka nie tylko wyraża emocje w swojej mimice oraz mowie ciała ale także powtarza nowo poznane dźwięki. Między rodzicami a niemowlęciem ustala się w tym okresie prawdziwa harmonia. Pod koniec trzeciego miesiąca życia chłopiec waży zwykle między 5,1 kg a 7,5 kg a dziewczynka między 4,5 kg a 7 kg. Należy pamiętać , że każdy maluszek rozwija się we własnym tempie. Wiele zależy od temperamentu dziecka, genów, środowiska rodzinnego oraz innych indywidualnych cech. Wszystkie przedstawione informację są jedynie drogowskazem w diagnostyce prawidłowego rozwijania się naszej kruszynki.

Skomentuj

Komentujesz jako Gość.