Rozszerzamy dietę maluszka

Niejedna mama z niecierpliwością czeka na chwilę, kiedy zamiast butelki mleka, będzie mogła podać swojemu maluszkowi coś nowego. Świeże warzywo, jajeczko, a nawet herbatka, to coś co zaskoczy kubki smakowe Twojej pociechy. Kiedy jednak zacząć wprowadzać zmiany, w jadłospisie małego smakosza, podpowie poniższy artykuł.

Karmienie piersią

Najlepszym sposobem karmienia niemowlęcia jest karmienie naturalne. Swojego maluszka, możesz karmić w ten sposób aż do 6 miesiąca życia. W tym okresie nie są konieczne żadne dodatkowe produkty. Po 6 miesiącu życia (nadal karmiąc piersią) możemy stopniowo i powoli urozmaicać dietę, naszego smakosza.
Jeśli jednak z jakichkolwiek przyczyn nie możesz karmić piersią, wybierz mleko modyfikowane Babymilk, o optymalnym i najzdrowszym składzie. Babymilk® 2 został stworzony w oparciu o skrupulatną analizę potrzeb żywieniowych małego dziecka, uwzględniając poziomy przyswajalności minerałów i witamin. Babymilk® 2 jest pierwszym naturalnym wyborem dla Ciebie i Twojego dziecka, jeśli nie możesz karmić piersią.

Warzywa mają pierwszeństwo

Zanim zaczniesz podawać maluchowi owoce, jako pierwsze zacznij podawać warzywa. Nie są one tak bardzo słodkie jak owoce, przez co gdy podamy je w drugiej kolejności, mogą nie zasmakować maluszkowi tak bardzo jak słodkie owoce.
Po raz pierwszy zdecyduj się na papkę warzywną z góra dwóch wybranych warzyw. Może to być zupka z ziemniaka i marchewki, lub samej marchewki. Jeśli w ciągu kolejnych godzin i dni, nie występują żadne negatywne objawy, takie jak wysypka, wzdęcia, kolki, biegunki, możesz urozmaicać dietę dziecka w kolejne warzywa. Po 2-3 tygodniach od pierwszej warzywnej zupki, do następnych możesz dokładać osobno ugotowane chude mięso, całość miksując na papkę.

Owoce postaraj się podać dziecku dopiero po upływie ok 2-3 tygodni od podania pierwszych warzyw.

Jajka
W całości lub tylko żółtko, możesz przemycać maluchowi np. w zupkach. Dodatkowo w całości bądź tylko żółto (jest ono znacznie wartościowsze niż białko), możesz podawać dziecku do 4 razy w tygodniu.
Jeśli Twój maluch jest alergikiem, nie podawaj mu całego jajka naraz. Najpierw zacznij od żółtka, a w późniejszym czasie dodaj również białko.

Ryby
Raz w tygodniu, zamiast chudego mięsa, możesz dodać do zupki dziecka rybę. Może to być np. dorsz.

„Alergeny”

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, już od 7 miesiąca, w małych ilościach możesz zacząć podawać maluchowi produkty mleczne, takie jak jogurty, przeznaczone dla niemowląt. Połącz je z innym daniem, pamiętając, że jako samodzielny posiłek, można podawać je dopiero po 11 miesiącu życia.

Jeśli dziecko ma stwierdzoną alergię na białka mleka, zrezygnuj z podawania mu w 1. roku życia wołowiny i cielęciny (zawierają podobne białka). Jeśli jest uczulone na jajka, nie podawaj mu mięsa kurczaka.

Artykuły powiązane

Skomentuj

Komentujesz jako Gość.