Przeczytaj mi mamo! Poczytaj mi tato!

Dlaczego warto czytać z dziećmi

Czy warto czytać książki dzieciom? Oczywiście że tak ! Czytanie przynosi wiele zalet i korzyści wspiera rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny dziecka. Każdy rodzic chce aby jego dziecko rozwijało się jak najlepiej, było kreatywne, a w przyszłości wyrosło na mądre i szczęśliwe. Dlatego jest tak ważne aby w dobie komputera i telewizji poświęcić szczególną uwagę czytaniu.

Od kiedy należy zacząć czytać?

Dzieciom należy czytać już od urodzenia, a nawet jeszcze przed. Już w trzecim trymestrze ciąży , maluch ma doskonale rozwinięty słuch, dziecko co prawda nie rozumie słów, ale rozpoznaje głos rodzica i potrafi odczytywać towarzyszące mu emocje. Najlepszy czas na oswajanie z książkami to pierwsze dwa lata, w tym okresie dzieci jak najbardziej są ciekawe świata, budują skojarzenie czytania z przyjemnością oraz poczuciem bezpieczeństwa i więzi.

Jak właściwie dobrać książki ?

Dobra książka to taka, którą dziecko chce czytać i czerpie z tego radość! Wybierając lekturę w pierwszej kolejności należy dobrze poznać i określić potrzeby swojego dziecka. To, co w tej chwili jest dla niego ważne, o czym marzy, co go interesuje, czego chce się nauczyć. Ważne aby przy zakupie książki zwracać uwagę na wielkość czcionki, poziom trudności języka, jakość tłumaczenia, rodzaj ilustracji oraz solidność oprawy która będzie dostosowana do wieku malca.

Zalety czytania z dzieckiem

Dzięki czytaniu dzieci rozwijają wyobraźnię, wzbogacają swoje słownictwo i styl wypowiedzi. Książka uczy myślenia i poprawia koncentrację a także wpływa na pamięć. Dziecko czytając może wejść w sytuację bohatera, przeżywać z nim różne emocje, zdystansować się do swoich problemów. Książka dodaje sił i zapału, dostarcza rozrywki i emocji. Czytanie książek daje naszym pociechom możliwość rozmawiania z innymi i wymiany poglądów na temat przeczytanych książek. Ważnym aspektem rozwoju dziecka, w którym pomaga kontakt z książką, jest rozwój społeczny. Książka pełni funkcję swoistego zwierciadła środowiska społecznego, otaczającego dziecko, pokazującego właściwe dla niego normy i postawy. Czytanie sprawia, że maluchy szybciej uczą się mówić, a także czytać i pisać.
Należy pamiętać ,że mały człowiek kopiuje zachowania podpatrzone u dorosłych. Gdy widzi rodzica z książką, przyzwyczaja się do tego widoku i nie traktuje go później jako czegoś niezwykłego. Niejednokrotnie sam chętnie sięga po książeczki i prosi o głośną lekturę, traktując to jako zwykły sposób spędzania czasu. Wspólne czytanie w rodzinie zbliża emocjonalnie, otwiera drogę do trudnych rozmów, chroni przed wieloma problemami wieku dorastania oraz jest świetną rozrywką na spędzenie wolnego czasu.

 

Zapraszamy do naszego sklepu <3 

Poznaj nowe mleko modyfikowane Babymilk. 

 

Przeczytaj mi mamo! Poczytaj mi tato!

Artykuły powiązane

Skomentuj

Komentujesz jako Gość.