Pierwszy ząbek, czyli jak przetrwać i nie oszaleć podczas ząbkowania (film)

Pojawienie się pierwszego ząbka to okres nie tylko ważny i trudny dla dziecka ale również znaczący moment dla rodziców. Pierwsze ząbkowanie pojawia się między 5 a 7 miesiącem życia dziecka, choć trzeba pamiętać, że jest to kwestia indywidualna dla każdego maluszka.

Pomiędzy drugim a trzecim rokiem życia Twoje dziecko będzie już miało komplet dwudziestu zębów mlecznych. Gdy pojawiają się pierwsze ząbki, dziecko często staje się marudne i płaczliwe, występuje obfite ślinienie oraz pogorszenie apetytu spowodowane bólem podczas ssania.
Dlaczego się tak dzieje ? Ponieważ zęby muszą przesunąć się z kości obu szczęk do jamy ustnej co skutkuje naporem na dziąsła powodujące powstaniu stanu zapalnego i swędzenia.
Dziąsła są nabrzmiałe i rozpulchnione. Poza tym maleństwo wkłada sobie do buzi rączki i inne przedmioty gdyż pocieranie przynosi ulgę.

Istnieje wiele możliwości które mogą załagodzić dolegliwości bólowe malca,między innymi są to maści łagodzące ból, żelowe gryzaki oraz masaż dziąseł który poprawia ich ukrwienie oraz ułatwia proces wyrzynania się zębów.

Kiedy maleństwo jeszcze nie ma ząbków dobrze jest przemywać dziąsła czystym wacikiem (gazą) z ciepłą wodą taki zabieg oczyścić dziąsła malucha z resztek jedzenia oraz bakterii a także sprawi, że dziecko będzie z chęcią korzystało w przyszłości ze szczoteczki i pasty.
W miarę jak pojawiają się pierwsze ząbki używamy silikonowych szczoteczek nakładanych na palec a następnie szczotek które będą miały odpowiednią wielkość, grubość oraz długość włosia.

Pasta powinna być dostosowana do wieku dziecka. Na szczoteczkę należy nałożyć niewielką ilość pasty do zębów, a następnie myć je ruchami wymiatającymi (czyli od dziąseł do krawędzi zębów). Ząbki należy szczotkować dwa razy dziennie.

Ważne jest również to, co pije dziecko w ciągu dnia i w nocy. Należy ograniczyć ilość słodyczy i słodkich napojów w diecie dziecka. Najlepsza jest niegazowana woda mineralna lub woda przegotowana.

Zęby u niemowlaka wymagają nie tylko czyszczenia, ale też dostarczania niezbędnych składników odżywczych, przede wszystkim wapnia. Trzeba sięgać po produkty bogate w ten składnik mineralny, zwłaszcza po mleko i przetwory mleczne. Troska o pierwsze ząbki, będzie owocować w przyszłości.
Nie można zapominać, że stan uzębienia mlecznego wpłynie na stan zębów stałych.

Skomentuj

Komentujesz jako Gość.