Pierwsze badanie noworodka

O co chodzi ze skalą punktową Apgar?

Po 9 miesiącach oczekiwań nadchodzi upragniony moment-poród! Szczególnie w ostatnich dniach przyszłe mamy obawiają się o bezpieczne rozwiązanie oraz zdrowie ich malca. Jednak nie ma co się martwić , po urodzeniu noworodek przechodzi szereg badań w celu wykluczenia wszelkich nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu oraz zaburzeń rozwojowych. Na czym będzie polegać ocena stanu zdrowia niemowlęcia , wyjaśnimy to w poniższym artykule :)

Gdy dziecko jest już na świecie zostaje podane pierwszemu badaniu wg specjalnej punktowej skali Apgar. Metoda ta została stworzona w 1956 r. przez dr Wirginię Apgar. Dzięki niej lekarze bez problemu mogą ocenić czy dziecko jest zdolne do samodzielnego życia poza łonem matki. Badania przeprowadza się 4 razy ( w pierwszej , trzeciej , piątej i dziesiątej minucie życia). Zgodnie z nią każdy z parametrów ocenia się od 0-2 punktów w podanych odstępach czasu.


Do oceny podawane są:
- czynności oddechowe( lekarz ocenia pierwszy krzyk noworodka który powinien być regularny oraz donośny)
- czynności serca( ilość uderzeń serca na minutę , prawidłowy wynik to powyżej 100 razy na minutę)
- zabarwienie skóry( prawidłowo ukrwiona skóra jest różowa)
- napięcie mięśniowe( ruchy powinny być energiczne , w tym celu lekarz zgina i prostuje ręce i nogi noworodka)
- reakcja na bodźce(noworodkowi drażni się okolice nosa i ust)

Następnym badaniem są pierwsze pomiary ciężaru i długości ciała oraz obwodu główki. Ciężar ciała jest ważnym wskaźnikiem ewentualnych problemów ze zdrowiem maluszka. Podaje się, że prawidłowa waga powinna wynosić od 2500 do 4500 g. Poniżej tej granicy mówimy o niskiej masie urodzeniowej, która może wymagać hospitalizacji , waga powyżej 4500 g nasuwa podejrzenie cukrzycy u matki. Obwód główki powinien wynosić ok. 35 cm , jego zawyżenie lub zaniżenie może wskazywać na problemy neurologiczne. Sprawdzane są również ciemiączka , dzięki którym kości mogą swobodnie rozrastać się wraz z rozwojem mózgu dziecka. Oprócz podanych badań , neonatolog ogląda noworodka od czubka główki, poprzez szyjkę, uszka, oczka, buzię aż po narządy płciowe, odbyt i stópki. Palpacyjnie uciskając brzuszek, ocenia się wielkość narządów wewnętrznych(wątroby, nerek, śledziony i pęcherza moczowego). Żółtaczka fizjologiczna nie występuję u wszystkich nowo narodzonych maluchów, jednak jeśli się pojawi powoduje żółte zabarwienie skóry, białek oczu i błon śluzowych. Jest to spowodowane wysokim stężeniem bilirubiny we krwi. Aby obniżyć nadmiar bilirubiny naświetla się malucha lampą która przyspiesza rozpad barwnika żółciowego.

W pierwszej dobie również przeprowadza się badanie odruchów, w celu sprawdzenia prawidłowości ośrodkowego układu nerwowego:
-odruch chwytania ( paluszki malucha powinny zacisnąć się podczas położenia palca na dłoni)
-odruch ssania( ocenia się, wsuwając dziecku palec do buzi)
-odruch szukania (dziecko, po potarciu palcem policzka, odwraca głowę w jego kierunku)
-odruch Moro (przy opadaniu główki do tyłu noworodek powinien gwałtownie rozłożyć ręce i nogi)
-odruch pełzania ( ułożony na brzuszku maluch powinien wyrzucić nóżki do tyłu)
-odruch chodzenia( trzymany pod rączki malec przebiera nóżkami)
W drugiej , trzeciej dobie życia maluszka wykonuję się badania wzroku – sprawdzając rekcje źrenic na światło oraz badanie słuchu które przeprowadza się metodą otoemisji akustycznej (analiza cichych dźwięków emitowanych przez ludzkie ucho). Służy do tego proste w obsłudze urządzenie wielkości słuchawki telefonicznej. Badanie trwa ok. 5 minut i jest bezbolesne (wykonuje się je podczas snu).


Pobyt w szpitalu to również okazja do wykonania badań przesiewowych noworodka diagnozujące brak chorób tarczycy i fenyloketonuri. Ich wczesne rozpoznanie jest bardzo ważne, gdyż jedynie rozpoczęcie leczenia w okresie wczesnodziecięcym zapobiega nieodwracalnemu uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego. Jeśli wychodzisz z dzieckiem ze szpitala wcześniej niż w 2. dobie, dostaniesz specjalny dokument oznaczony naklejką z numerem ewidencyjnym. Zgłoś się do przychodni, by pielęgniarka pobrała dziecku próbkę krwi w celu dalszej diagnostyki badań przesiewowych. W szpitalu dziecko zostanie zaszczepione przeciwko gruźlicy i żółtaczce typu B. Otrzyma również domięśniowo profilaktyczną dawkę witaminy K. Wszystkie informacje o przebiegu porodu, stanie zdrowia dziecka i wynikach badań są wpisywane do książeczki zdrowia dziecka. Rodzice otrzymują ją przy wypisie ze szpitala. To dokument, który powinien towarzyszyć dziecku podczas każdego badania lekarskiego aż do 18 roku życia.

Skomentuj

Komentujesz jako Gość.