Palenie papierosów a ciąża

Palenie papierosów ma szkodliwy wpływ na pracę całego organizmu człowieka, a w szczególności podczas okresu ciąży, palenie nie tylko zatruwa twoje zdrowie ale również wpływa na rozwój, oraz stan zdrowia dziecka. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, jak palenie szkodzi ich nienarodzonym dzieciom, każdy papieros może być przyczyną problemów podczas ciąży, porodu i w pierwszych tygodniach życia noworodka.

Mimo tego, że życie i zdrowie dziecka powinno być priorytetem dla każdej matki, część z nich nadal sięga po papierosa. Czy wolno palić podczas ciąży ? To pytanie często zadawane jest przez młode mamy którym ciężko rzucić nałóg nikotynowy.

Palenie papierosów to nic innego, jak dostarczanie organizmowi tysiąca toksycznych składników chemicznych oraz substancji rakotwórczych. Toksyczne składniki rozprowadzane są krwiobiegiem po całym organizmie, docierając do wszystkich tkanek i narządów. Wpływają szkodliwie na funkcjonowanie organów oraz zakłócają przebieg wszelkiego typu procesów fizjologicznych, dlatego powodują one szereg nieprawidłowości w budowie komórek łożyska, a później także u płodu i noworodka.

Jakie ryzyko niesie ze sobą palenie papierosów w ciąży?

Każdy wypalony papieros zwiększa ryzyko powikłań w ciąży, między innymi zwiększa możliwość poronienia, przedwczesnego porodu, przedwczesnego odklejenia się łożyska, pęknięcia błon płodowych, ciąży pozamacicznej, a także zwiększa ryzyko urodzenia martwego dziecka.
Gdy ciężarna zaciąga się dymem tytoniowym , tętno płodu natychmiast skacze ze 130 do 180 uderzeń na minutę, serce dziecka jest obciążone dodatkową pracą oraz nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, potrzebnego do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Noworodek bywa niedożywiony zazwyczaj waży o 200–300 g mniej niż dzieci rodziców niepalących albo przychodzi na świat jako wcześniak.

Miewa również kłopoty z oddychaniem, ponieważ jego płuca nie są w pełni gotowe do podjęcia swej funkcji, mogą wystąpić wady wrodzone oraz zaburzenia ze strony układu krążenia.

Kiedy najlepiej rzucić palenie?

Jeśli ciąża nie była planowana należy pamiętać, że im wcześniej podejmie się decyzję o odstawieniu papierosów, tym większe są szanse dziecka na prawidłowy rozwój. Papierosy należy odstawić do końca pierwszego trymestru. Pamiętaj, że choć ograniczenie ilości wypalanych papierosów niekiedy bywa pierwszym krokiem w rzucaniu nałogu, to tak naprawdę nie przynosi żadnego pożytku, ponieważ wypalając ich mniej, najczęściej zaciągasz się znacznie głębiej i wdychasz większą ilość dymu tytoniowego. Należy również pamiętać, że czas po porodzie nie oznacza bezkarnego powrotu do nałogu, palenie w czasie karmienia również szkodzi maluchowi.

Przy planowaniu ciąży, należy rozstać się z nałogiem już 6 miesięcy wcześniej, aby organizm miał czas na oczyszczenie z niebezpiecznych i szkodliwych substancji, które są dostarczane do organizmu wraz z każdym kolejnym papierosem.

Skomentuj

Komentujesz jako Gość.