Odpieluchowanie czas START!

13 kroków ułatwiających przyjaźń z nocnikiem

Każdy Rodzic na myśl o zbliżającym się odpieluchowaniu wpada w lekką panikę. Pożegnanie z pieluszkami, niejednokrotnie objawia się w wyobraźni zatroskanego Rodzica niczym biblijny potop ze stosem prania w tle. 

Co zrobić aby rozbudzić w dziecku przyjaźń z nocnikiem i usprawnić cały proces odpieluchowania, pomoże wam w tym 13 kroków do przyjemnego odpieluchowania

1. Nauka przez zabawę. Zanim przystąpimy do odpieluchowania, pokażmy naszemu dziecku, że nocnik nie jest taki straszny, jak mogłoby się wydawać. Podczas zabawy sadzajcie na nocnik misie i lalki. 

2. Nic na siłę. Jeśli Twój maluch nie chce usiąść na nocniku, lub reaguje płaczem, zaprzestań kolejnych prób. Takim postępowaniem jedynie jeszcze bardziej zrazisz maluszka do korzystania z nocnika. 

3. Pamiętaj, że wszystko zależy od indywidualnych potrzeb dziecka. Każdy z nas jest inny, tak samo jest w przypadku naszych dzieci. Jedne są gotowe na rozpoczęcie przygody z nocnikiem wcześniej niż inne. Dlatego nie porównujmy dzieci, jeśli nasze ma problem z przekonaniem się do braku pieluszki, dłużej, niż jego rówieśnicy. 

Nauka siusiania do nocnika powinna rozpocząć się około 2 roku życia dziecka.

Należy jednak pamiętać, że osiągnięcie powodzenia w tej dziedzinie nie zależy od wytrwałości matki w sadzaniu dziecka na nocnik ani też od „silnej woli” dzieci i chęci współpracy, lecz od stopnia dojrzałości ich systemu nerwowego. Jedne z nich osiągają potrzebny poziom dojrzałości szybciej, inne później.
'Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat' F.L.Ilg, L.B. Ames, S.M.Baker

4. Podczas kolejniej nieudanej próby, zachowaj spokój. Nic tak nie zniechęca jak krzyk i złość. Wystraszone dziecko, może zacząć wstrzymywać wypróżnianie, co jedynie doprowadzi do niebezpiecznych zaparć i skutecznie utrudni dalszą naukę.

5. Daj przykład. Zabierz malucha do łazienki i spokojnie wytłumacz, że nie ma nic strasznego w załatwieniu się do toalety. Pamiętaj, że dzieci często naśladują zachowania rodziców. 

6. Dużym ułatwieniem może być rozpoczęcie nauki w okresie letnim. Gdy w ciepły dzień dzieckoma na sobielekką koszulkę i majteczki. Właśnie wtedy najłatwiej jest zacząć naukę, bez ryzyka przeziębienia. 

7. Razem z dzieckiem wybierz nocnik lub nakładkę. Dzięki temu maluch od samego początku polubi swój nowy nocniczek. 

8. Nie rezygnuj z zakładania dziecku majteczek, żeby ich nie przemoczyło. Dziecko siusiając w majteczki, odczuje dyskomfort z tym związany. Dlatego tym chętniej będzie korzystało z nocnika. 

9. Nie słuchajcie dobrych rad cioć i babć. To Wy najlepiej znacie swojego malucha, przebywacie z nim każdego dnia, więc najszybciej dostrzeżecie sygnały świadczące o gotowości rozpoczęcia odpieluchowania. 

10. Nie zaczynajcie nauki gdy w życiu malucha dużo się dzieje, gdy dopiero co poszło do żłobka, właśnie się przeprowadziliście, na świecie pojawiło się rodzeństwo, lub gdy maluszek jest chory. 

11. Skorzystaj z pomocy dydaktycznych. Bardzo dobrym pomysłem będzie skorzystanie z różnych książeczek, bajek, czy lalki która robi "siusiu". 

12. Chwal dziecko za każdą udaną próbę załatwienia potrzeby na nocniku. Możecie również wprowadzić małe nagrody, za każde "siusiu" na nocniczku. Może to być kstka czekolany lub naklejka "medal".

13. Nie pokazuj obrzydzenia na widok zabrudzonych majteczek czy pieluchy, zawstydzone dziecko może przestać sygnalizować nam potrzebę fizjologiczną, przez co proces odpieluchowania może się znacznie przedłużyć i utrudnić.

A jakie były lub są wasze doświadczenia z odpieluchawaniem? Jesteście w trakcie, po czy jeszcze przed rozpoczęciem pożegnania z pieluszką? Koniecznie dajcie nam znać :) 

Skomentuj

Komentujesz jako Gość.