Jesteś w ciąży? - Nie myj okien !

Obalamy najpopularniejsze ciążowe mity

Będąc w ciąży, zapewne niejednokrotnie słyszałyście wiele dobrych rad. Jednak wśród nich, z pewnością nie zabrakło mitów i zabobonów, z którymi raz na zawsze postanowiliśmy się rozprawić. 

Mit 1

Kobieta w ciąży nie może myć okien ani wieszać firanek.

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nic nie stoi na przeszkodzie aby przyszła mama brała udział w ćwiczeniach, czy porządkach domowych. Regularne wizyty lekarskie, pozwalają na kontrolę stanu zdrowia, przyszłej mamy, dziecka, oraz wydolności szyjki macicy. 

W razie komplikacji, lekarz prowadzący ciążę, zaleci przyszłej mamie odpoczynek, oraz przerwę w wypełnieniu domowych obowiązków, na czele z myciem okien.

Mit 2

Promieniejesz, wyładniałaś - urodzisz chłopca, zbrzydłaś - urodzisz dziewczynkę

Która z nas Drogie Mamy, nie słyszała w swoim życiu tych słów? Niestety dla wielu osób, które w nie wierzą, nie mają one ani wpływu na płeć dziecka, ani tym bardziej nie są w jakikolwiek sposób prawdziwe. Każda kobieta inaczej reaguje na ciążę, poranne mdłości,burza hormonów, huśtawki nastrojów nie sprzyjają idealnemu wyglądowi. Do tego dochodzi zmieniające się ciało i nierzadko problemy ze snem. Może się zatem zdarzyć, że kobieta w ciąży, będzie wyglądała gorzej niż zwykle, co jednak nie usprawiedliwia nikogo, do wypominania jej tego w jakikolwiek sposób. 

Istnieje też coś takiego jak siła sugestii. Jeśli wszyscy będą mówili kobiecie, że wygląda pięknie i zdrowo, to ona tak będzie się czuła. Podniesie się jej poziom wartości i nawet uboczne skutki ciąży, nie będą jej tak doskwierać. Natomiast wmawianie jej, że wygląda źle, czy, że to dziecko odbiera jej urodę, napewno nie poskutkuje korzystnie, na samopoczucie przyszłej mamy. 

Czasem warto zastanowić się, zanim cokolwiek powiemy. Może się zdarzyć tak, że ktoś poprostu ma gorszy dzień. Na codzień nikomu nie mówimy, że wygląda brzydko, lub, że zbrzydł od momentu wcześniejszego spotkania. Dlaczego kobiety w ciąży miałyby być wyjątkiem? 

Mit 3

Jeśli kobieta w ciąży spojrzy przez dziurkę od klucza, dziecko będzie miało zeza

Spoglądanie przez dziurkę od klucza, lub przez wizjer w drzwiach, nie sprawi, że dziecko urodzi się z zezem. 

Zez najczęściej ma podłoże genetyczne, może być dziedziczny, występuje również u dzieci z wadami genetycznymi (np. Zespół Downa).

To czy kobieta spojrzy przez dziurkę od klucza, czy wizjer w drzwiach, nie ma żadnego wpływu na to czy jej dziecko będzie miało zeza.

 

A Wy spotkaliście się z jakimiś ciążowymi mitami i zabobonami? 
Jesteś w ciąży? - Nie myj okien !

Skomentuj

Komentujesz jako Gość.