Niebezpieczne ukąszenia owadów - jak postępować?

Podczas spacerów czy wycieczek do lasu, często zastanawiamy się jak zabezpieczyć nasze pociechy przed ukąszeniami owadów. Tym bardziej latem gdy jest to okres najbardziej uciążliwy przez komary, pszczoły, kleszcze i meszki.

Co robić aby uchronić malucha przed ukąszeniem?

Pierwszym krokiem jest zadbanie aby przed każdym wyjściem spryskać odzież oraz wózek malca preparatem odstraszającym owady, który zarówno będzie bezpieczny i odpowiedni dla dziecka. Naturalne odstraszacze to zapachy goździków, czosnku, eukaliptusa, pelargonii i krzaków pomidora. Można stosować również moskitiery na wózek oraz zabezpieczyć okna przed szkodnikami.
Najważniejszą rzeczą jest jednak aby nie zostawiać otwartych napojów i zwracać szczególna uwagę czy w piciu nie ma żadnego owada.
Gdy jednak dojedzie do ukąszenia charakteryzujące się miejscowym odczynem zapalanym, obrzękiem, swędzeniem czy pieczeniem. Należy jak najszybciej podjąć kroki które załagodzą ból.

Choć ukąszenie nie jest zazwyczaj niebezpieczne, nie należy bagatelizować sprawy gdyż może być przyczyną zakażeń, jeśli dziecko zainfekuje ranę brudnymi rączkami oraz zwłaszcza dla alergików gdyż są najbardziej narażeni na reakcje alergiczne o rozmaitym nasileniu.
Objawy utrzymujące się dłużej niż 48 godzin trzeba niezwłocznie zgłosić do lekarza.

Jak radzić sobie z ukąszeniem i użądleniem u dziecka ?
Miejsca po ukąszeniach meszek i komarów należy starannie zdezynfekować i posmarować preparatem chłodzącym, ulgę przyniesie też przyłożenie kostki lodu oraz nie rozdrapywanie ran. Natomiast na kleszcze trzeba zwrócić głównie uwagę , gdyż są groźne dla zdrowia ponieważ powodują zapalenie opon mózgowych , boreliozę i dur brzuszny. Po każdym spacerze na łące i w lesie dokładnie obejrzyj skórę malucha. Jeśli zauważysz kleszcza, usuń go jak najszybciej w delikatny sposób, jeśli pozostał odwłok udaj się do lekarza.
Nigdy nie należy smarować kleszcza tłuszczem ani innymi substancjami , ponieważ spowoduje to zwrócenie treści pokarmowej.
Po wyjęciu kleszcza zdezynfekuj miejsce ukąszenia spirytusem lub wodą utlenioną. Obserwuj miejsce przez 7-15 dni czy nie pojawia się obrzęk, zaczerwienienie. Zwróć uwagę czy malec nie ma objawów podobnych do grypy.
Przy użądleniu pszczoły czy osy również trzeba szybko zareagować, osa nie zostawia żądła, pszczoła tak i trzeba jak najszybciej je usunąć. Należy robić to ostrożnie, bo na jego końcu jest woreczek z jadem. Miejsce ukąszenia przemyj wodą i przyłóż do niego zimny okład. Na skórze może pojawić się piekące albo bolące zaczerwienienie, jednak powinno zniknąć w ciągu 24 godzin.

Jeśli dziecko zacznie puchnąć , bądź został ugryziony w język albo szyję, natychmiast udaj się do szpitala.

Skomentuj

Komentujesz jako Gość.