Karmienie piersią

Karmienie piersią jest bardzo ważne w pierwszych tygodniach życia noworodka, ponieważ mleko matki zawiera przeciwciała które stanowią naturalną obronę odpornościową u dziecka. Dzięki temu zmniejsza się podatność noworodków na zakażenia, wirusy oraz bakterie.

To jednak nie wszystko, karmienie piersią tworzy między dzieckiem a matkaą szczególną więź emocjonalną. Mimo wielu zalet kobiety często rezygnują z naturalnego karmienia z obawy o to, czy dadzą radę wykarmić dziecko, przez trudności wynikające z własnego stanu zdrowia lub zdrowia maluszka, oraz przez dyskomfort wywołany z nieprawidłowego dostawiania maluszka do brodawki.

Karmić piersią czy nie?

Podjęcie decyzji należy wyłącznie do matki i nie powinno wynikać z presji otoczenia.
Jednak należy pamiętać , że żadne inne mleko nie zastąpi naturalnego pokarmu. Mleko matki zawiera idealne proporcje odżywcze dostosowane do potrzeb rozwojowych maluszka oraz jest łatwo i prawie w całości przyswajany, ponieważ idealnie odpowiada możliwością trawiennym dziecka .
Donoszony noworodek ma doskonale rozwinięty odruch ssania. Gdy zostanie przyłożony do ciała matki od razu zaczyna szukać piersi. Jednak minie trochę czasu zanim nauczy się łączyć ssanie z oddychaniem i połykaniem.
Częstotliwość karmienia powinna być uzależniona od potrzeb dziecka tzw. karmienie piersią na żądanie. Oznacza to, iż dziecko powinno dostawać pokarm mamy tak często i tak długo, jak się tego domaga .

Pierwsze miesiące życia dziecka to okres intensywnego wzrostu i to właśnie na tym etapie życia maluszka zapotrzebowanie na składniki odżywcze , witaminy i minerały jest największe. Niektóre kobiety zastanawiają się również nad tym jak długo powinny karmić piersią, zaleca się karmienie dziecka wyłącznie piersią do szóstego miesiąca, po tym okresie można zacząć stopniowe rozszerzanie diety dziecka o mleko modyfikowane, a jako najbardziej odpowiednie do prawidłowego rozwoju to okres do drugiego roku życia uzupełniane produktami żywnościowymi.

Przyjmowane jedzenie w okresie karmienia piersią jest również ważną kwestią gdyż przekłada się na jakość mleka. Przede wszystkim dieta matki karmiącej powinna być dobrze zbilansowana, urozmaicona i lekka. Ale absolutnie nie powinna jeść za dwoje. Zamiast ilości, zdecydowanie istotniejsza jest jakoś pożywienia. Choć karmienie piersią poleca się wszystkim gdyż przynosi wiele korzyści, zdarzają się przypadki, w których są do niego przeciwwskazania. W takich przypadkach konieczna jest konsultacja medyczna i wspólne podjęcie decyzji o sposobie karmienia dziecka.

 

Babymilk, najlepsze następne mlekomodyfikowane dla Twojego dziecka.

Karmienie piersią

Skomentuj

Komentujesz jako Gość.