Karmienie piersią - Zwiększanie laktacji

Karmienie piersią odgrywa ważną rolę nie tylko dla mamy ale także dziecka. Wiele mam na początku macierzyńskiej drogi doświadcza mniejszych lub większych trudności związanych z karmieniem. Kiedy pojawiają się problemy dziecko jest niespokojne, często płacze albo często chce ssać pierś wiele mam niepokoi się, czy ma wystarczająca ilość mleka dla swojej pociechy. Tymczasem prawie wszystkie matki mogą wykarmić piersią swoje dziecko.
Jakie naturalne metody pozwolą zwiększyć pokarm?

Najlepszym sposobem, by pobudzić pęcherzyki mleczne do wytwarzania większej ilości pokarmu, jest częstsze przystawianie dziecka do piersi i pozwalanie mu ssać tak często, jak ma ochotę. W przypadku noworodka karmienia nie powinny jednak odbywać się rzadziej niż co 3 godziny w dzień i co 6 w nocy.
W chwilach kryzysów laktacyjnych ważne jest, by karmiąca kobieta jak najwięcej wypoczywała. Zaleca się nawet, by na jeden dzień położyć się razem z dzieckiem do łóżka i pozwolić mu ssać nawet co pół godziny. Bardzo często przynosi to natychmiastową poprawę.

Warto również odciągać mleko pomiędzy karmieniami. Na skład i ilość pokarmu duży wpływ ma dieta w czasie laktacji. Poleca się w ciągu dnia 5-6 małych, lekkostrawnych posiłków, bogatych w składniki odżywcze. Dla ilości mleka w piersiach ważne jest przede wszystkim to, by kobieta piła dużo płynów od 2-3 litrów dziennie. Najlepsze napoje to woda , świeże soki owocowo-warzywne oraz herbatki owocowe.

W okresie kryzysów laktacyjnych warto również pić herbatki wspomagające laktację, z takich ziół, jak: kminek, koper włoski, anyż, ziele rutwicy, bazylii, liść barwinka, czarnuszkę, rumianek pospolity lub kozieradkę. Wybierając herbatkę laktacyjną dobrze zadbać, by zioła pozyskane do jej produkcji pochodziły z upraw kontrolowanych, a ich czystość była niepodważalna i nie budziła wątpliwości. Ziołowe napary najlepiej pić systematycznie, 2-3 razy dziennie po filiżance. Ważne jest również, by nie pić naparów z szałwii, liści orzecha włoskiego oraz mięty które hamują wytwarzanie mleka.

Kolejnym sposobem jest picie bawarki(herbaty z mlekiem) która ma również posiadać działanie pobudzające laktację.
Karmienie naszego dziecka , choć jest cudowne nie zawsze tak wygląda. Jednak nie należy się poddawać , gdyż wszystko zależy tylko od Nas czy damy radę karmić dziecko piersią.

Skomentuj

Komentujesz jako Gość.