Jak przygotować kota na pojawienie się dziecka?

Pojawienie się dziecka nie tylko jest wielkim przeżyciem dla świeżo upieczonych rodziców ale również dla naszych zwierząt, w szczególności kotów. Są to zwierzęta które swoje terytorium mają bardzo dobrze oznakowane, uwielbiają mieć mieć ułożony harmonogram dnia, a każda zmiana powoduje zaburzenie ich bezpieczeństwa i pojawienie się dyskomfortu.

Dlatego tak ważne jest aby przygotować naszego pupila na pojawienie się nowego domownika. W tym celu jeszcze podczas ciąży należy zadbać aby zwierzę mogło powoli oswajać się z nową sytuacją. Ważne aby zacząć od weterynarza aby wykluczyć wszelkie możliwie choroby, przeprowadzić wszelkie niezbędne szczepienia oraz badania krwi, a także zadbać aby kocie pazurki były zawsze krótko przycięte gdyż skóra dziecka jest bardzo delikatna.
Również należy pamiętać aby przez okres ciąży kot nie był wypuszczany na zewnątrz oraz nie sprzątać samemu kuwety, co zapobiega zarażeniu się toksoplazmą.

Kolejnym krokiem jest stopniowe zmniejszanie ilości pieszczot oraz poświęcanej uwagi, warto zadbać aby kot przebywał w towarzystwie reszty członków rodzinny oraz zapoznał się z nowymi przedmiotami które pojawiają się dla malucha. Koty są niezwykle wrażliwe na nowe dźwięki w tym celu warto przed pojawieniem się maluszka w domu, odtworzyć nagranie płaczu dziecka i nagradzać kota za dobre zachowanie.

Nigdy nie każ i nie zabraniaj kotu podchodzić do dziecka. Stres i strach mogą spowodować wyzwolenie agresji u zwierzaka. Wystarczy obserwować zachowanie kociaka w stosunku do niemowlęcia. Pozwól też pupilowi zwiedzić pokój dziecka i zajrzeć w każdy zakamarek. Zadbaj jednak, aby nie nauczył się, że wolno mu wskakiwać do łóżeczka, wózka lub na przewijak.
Dzięki temu kot pozna zapachy maluszka. Zarówno Ty jak i Twój kot będziecie spokojniejsi.

Nie ma najmniejszych przeciwwskazań, aby dzieci i koty mieszkały razem a wręcz przeciwnie obecność kota jest dużym dobrodziejstwem gdyż stymuluje w dużej mierze rozwój motoryczny i intelektualny malucha.
Wszystko zależy tylko od zdrowego i odpowiedzialnego podejścia dorosłych. Odpowiednie przygotowanie kota na pojawienie się dziecka sprawi, że kot łatwiej zniesie ten trudny dla niego okres. Twoje wsparcie pomoże mu szybciej i łatwiej zaakceptować zmiany i będziecie mogli obydwoje cieszyć się nowym członkiem rodziny.

Skomentuj

Komentujesz jako Gość.