Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt

Jak zapobiegać? Jak leczyć?

W pierwszej dobie życia dziecka , lekarz dokładnie bada noworodka aby wykluczyć wszelkie nieprawidłowości powstałe w łonie matki lub na skutek porodu. Neonatolog ocenia symetrię fałdów pośladkowych, udowych ,odwodzenie nóżek a także prawidłowy ruch kości udowej w panewce. W razie wystąpienia patologicznych zmian mówimy o dysplazji stawu biodrowego.

Dysplazja to nieprawidłowość w stawie biodrowym która zazwyczaj występuje od urodzenia lub w okresie niemowlęcym. Objawia się zaburzeniem w kształcie kości udowej lub panewki co skutkuje osłabieniem struktur podtrzymujących staw oraz wypadaniem kości ze stawu. Zmiany często pojawiają się w czasie życia płodowego a nasilają w okresie okołoporodowym. Szybka diagnoza jest bardzo istotna gdyż pozwala na natychmiastowe wdrożenie leczenia i doprowadzenia do prawidłowego rozwoju stawu. Zaleca się więc aby była wykonywana w pierwszych trzech tygodniach życia dziecka. Dziecko nie leczone lub leczone zbyt późno ma zaburzone prawidłowe chodzenie przypominające chód kaczkowaty. Dysplazja jest zazwyczaj jednostronna lecz może dotyczyć obu bioder. Częściej rozwija się u dziewczynek niż chłopców.
Głównymi przyczynami rozwoju dysplazji jest nieodpowiednie ułożenie miednicowe płodu w czasie ciąży, czynnik genetyczny, ułożenie pośladkowe noworodka podczas porodu oraz również czynnik hormonalny( relaksyna i estrogen odpowiedzialne są za rozluźnienie stawów miednicy kobiety co również oddziałuje na zwiotczenie i rozluźnienie stawów u płodu.

Jak zapobiec powstaniu dysplazji u dziecka?


W przypadku zaawansowanego zespołu dysplastycznego żadne postępowanie profilaktyczne nie jest skuteczne. Jedynie odpowiednie leczenie przynosi zamierzone efekty. Natomiast należy pamiętać o pewnych zasadach które pomogą w pielęgnowaniu profilaktyki stawu biodrowego. Proste czynności takie jak karmienie , noszenie, siedzenie w foteliku oraz przewijanie wpływa na rozwój zdrowia dziecka. Należy więc pamiętać aby nie prostować , nie unosić nóżek dziecka podczas przewijania, dziecko powinno mieć wygodne ubranka które nie będą krępować jego ruchów oraz zawsze stosować noszenie dziecka z szeroko rozstawionymi nóżkami opierając się na naszych biodrach lub brzuchu . Przy wyborze nosidełek , fotelików ważne aby dopasować urządzenia do wzrostu , wagi dziecka oraz kierować się odpowiednią szerokością która pozwoli na swobodne ułożenie nóg.


Stosowane leczenie


Niewielka dysplazja u niemowląt nie wymaga często skomplikowanego leczenia. Lekarz zaleca często szerokie pieluchowanie oraz układanie maluszka na brzuchu w tzw. pozycji żabki. W poważniejszych przypadkach stosuje się rozwórkę Koszli, poduszkę Frejki, uprząż Pavlika w zależności od wieku dziecka . Podane aparaty umożliwiają wykształcenie się stawu w odpowiedniej pozycji panewki biodrowej a także prawidłowy rozwój więzadeł podtrzymujących. Skutecznym

Skomentuj

Komentujesz jako Gość.