Ciemieniucha wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

Ciemieniucha to nic innego jak żółte łuski pokrywające główkę dziecka. Swoją nazwę zawdzieczaja od miejsca obok którego się najczęściej pojawia - ciemiączka. Choć nie wygląda zbyt dobrze, to nie sprawia dziecku dyskomfortu w postaci swędzenia czy bólu. Jednak nieleczona może prowadzić do nieprzyjemnych zmian skórnych, wywołanych przez brak dopływu powietrza do skóry. 

Kiedy i jak powstaje?

Ciemieniucha powstaje w efekcje nadmiernej pracy gruczołów łojowych. Pojawia się u niemowląt w wieku od 3 tygodni, zazwyczaj ustępuje do 3 miesiąca życia maluszka. Jednak czasem może zdarzyć się tak, że będzie powracałą co jakiś czas u dzieci w wiekunawet do 2 lat.

Jak z nią walczyć?

Jak już wspomnieliśmy, ciemieniucha nie boli i nie swędzi, jednak nieleczona może skutkować w późniejszym życiu dziecka np. problemem z włosami. Dlatego im szybciej zaczniemy ją leczyć tym lepiej.

 

1. Przy łagodnych objawach ciemieniuszki, wystarczy przed kąpielą nałożyć na główkę (na łuski) oliwkę dla niemowląt, założyć przewiewną czapeczkę i po 15 minutach wyczesać łuski za pomocą miekkiej szczoteczki. Nie wolno zdrapywać! Następnie podczas kąpieli umyć główkę dziecka delikatnym szamponem dla niemowląt, spłukać ostudzoną zagotowaną wcześniej wodą. Nigdy nie należy używać środków przeciwłupieżowych!  

2. Przy nasilonych objawach ciemieniuszki, warto skorzystać z pomocy specjalnych kremów i olejków, które dzięki zawartości naturalnych i delikatnych składników, chamują nadmierne wydzielanie łoju, oraz pielęgnują delikatną skórę dziecka. W aptekach można dostać kremi i olejki: Mustela, Olejuszka, Stelaker czy Skarb Matki. Nakładamy je na skórę główki, na noc, poczym rano wyczesujemy główkę i myjemy delikatnym szamponem dla niemowląt. 

Przy bardzo nasilonych objawach, w chwil wystąpienia zaognionych zmain na skórze, lub w sytuacji powiększania się obszaru na którym występuje ciemieniucha, koniecznie należy udać się po poradę do lekarza rodzinnego.

Walka z ciemieniuchą wymaga czasu i cierpliowści. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne powinny być wykonywane codziennie, do chwili ustąpienia objawów. 

 

Ciemieniucha wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

Skomentuj

Komentujesz jako Gość.