Cała prawda o witaminie D

Witamina którą zna każdy świeżo upieczony rodzic. To od niej zależy czy kości i ząbki naszej pociechy będą silne i zdrowe, to właśnie ona, wspomaga wchłanianie wapnia, w organizmie nie tylko maluszka, ale również dorosłych.
Maluszki w wieku 1-3 lat potrzebują aż 18 razy więcej witaminy D i o 4 razy więcej wapnia (w przeliczeniu na kilogram masy ciała) niż dorośli. Jak zatem wspomóc produkcję tej niezwykle ważnej witaminy ? Jak dostarczyć ją organizmowi naszej pociechy ?

Jak dostarczać witaminę D

Niemowlęta karmione piersią, powinny otrzymywać witaminę D, znajdującą się w specjalnych preparatach. Przez pierwsze pół roku życia, powinny otrzymywać witaminę D w ilości 400 j.m.
natomiast przez kolejne aż do osiągnięcia pierwszego roku życia, ilość ta powinna wynosić między 400 a 600 ml.
Niemowlęta karmione mieszanką np. Babymilk, otrzymują witaminę D wraz z mlekiem modyfikowanym. Dlatego zanim samodzielnie przystąpimy do dodatkowej suplementacji, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.
Starszakom witaminę D, podajemy w miesiącach od początku października do końca marca, witaminę D w postaci suplementu, a w miesiącach, które są słoneczne staramy się przebywać z dzieckiem jak najwięcej na słońcu. Jeśli w dalszym ciągu podajesz starszakowi, mleko modyfikowane np. Babymilk 4, wtedy zanim zaczniesz stosować dodatkową suplementację, koniecznie zasięgnij rady lekarza.
W diecie zarówno dzieci jak i dorosłych, nie powinno zabraknąć mleka i produktów mlecznych, jaj oraz ryb.

Objawy niedoboru witaminy D

Jednym z bardziej popularnych objawów niedoboru witaminy D, jest krzywica. Podczas jej występowania, u dziecka można zaobserwować wykrzywienie kości, zgrubienia w okolicy żeber, dziecko może mieć krzywe nóżki, czy guzy na czole. Kości są słabsze i miękkie,
Niedostateczny poziom witaminy D, może również opóźnić ząbkowanie,
Niedobory witaminy D, mogą przyczynić się do wystąpienia tężyczki. Objawia się ona, kurczeniem się mięśni i problemami z ich rozkurczeniem,
Niedobór witaminy D sprzyja infekcjom dróg oddechowych,
Dziecko jest płaczliwe, nerwowe, może mieć problemy z zasypianiem,
Niedostateczna ilość witaminy D, powoduje nadmierną potliwość.

Jeśli zaobserwujesz, któryś z powyższych objawów, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Jednak najważniejsza w zdrowiu naszych pociech, jest profilaktyka. Dlatego od najmłodszych lat stosuj preparaty, suplementy diety, produkty spożywcze, oraz wybieraj mleko modyfikowane, które są bogatym źródłem witaminy D.

Artykuły powiązane

About the Author

Ciąża i poród

Ciąża i poród

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum.

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Skomentuj

Komentujesz jako Gość.