Atopowe Zapalenie Skóry - AZS

Gdy u naszego malca zauważymy nasilony świąd skóry oraz uczucie rozdrażnienia i niepokoju, warto zastanowić się czy nie jest to spowodowane Atopowym Zapaleniem Skóry. Jakie jest to schorzenie, co je powoduje oraz jakie leczenie daje efekty przedstawimy w poniższym artykule.

Atopowe Zapalenie Skóry- jest to choroba za którą odpowiedzialny jest układ immunologiczny.
Objawia się przewlekłym zapaleniem skóry, związane z uczuleniem na znajdujące się w środowisku zewnętrznym alergeny. Atopowe Zapalenie skóry pojawia się często z alergiami pokarmowymi, astmą oraz katarem siennym. Choć współczesna medycyna nie jasno określa powód uaktywnienia się choroby , powoduje je kilka przyczyn takich jak alergia pokarmowa, środowisko na skutek zanieczyszczenia powietrza, wysoka temperatura oraz nadmierna potliwości a także czynnik genetyczny który z powodu uszkodzenia genu nie produkuje odpowiedniej odporności skóry. Przyczyną jest również nieprawidłowa budowa naskórka. AZS może pojawić się w każdym wieku, najczęściej pojawia się w wczesnym dzieciństwie. Charakteryzuje się długotrwałym przebiegiem i tendencją do nawrotów nawet po długim okresie bezobjawowym.


Jakie objawy pojawiają się przy tej chorobie?


Charakterystyczne symptomy występujące przy Atopowym Zapaleniu Skóry to silny świąd, zaczerwienienie, suchość skóry oraz skłonność do zakażeń bakteryjnych. Zmiany mogą obejmować całą powierzchnię skóry choć najczęściej pojawiają się na zgięciach łokciowych , kolanowych, na twarzy i szyi. Wyróżniamy fazę przewlekłą oraz ostrą w której pojawiają się dodatkowo ogniska rumieniowe w których występują grudki, pęcherzyki oraz nadżerki.


Co zrobić aby złagodzić powstałe objawy?


Na pewno trzeba pamiętać aby dziecko nie przebywało długo w chlorowanej wodzie dlatego zalecane są krótkie prysznice od kąpieli. Nie należy używać zwykłych mydeł a jedynie syntetyczne detergenty które nie podrażniają skóry. Po kąpieli wskazane aby natłuścić skórę dziecka oliwką oraz powtórzyć zabieg przynajmniej trzy razy dziennie. Stosować tylko kremy naturalne a ubrania powinny być wykonane z miękkich , niedrażniący materiałów. Do prania używać proszków przeznaczonych dla alergików. Stosowanie podanych zasad przyniesie choć trochę ulgę naszemu dziecku.


Stosowane leczenie


Leczenie AZS zależy od wieku pacjenta, rozległości i nasilenia zmian skórnych. Jeśli zostały ustalone czynniki uczulające, należy w miarę możliwości ich unikać, ale podstawową rolę leczniczą spełnia prawidłowa pielęgnacja skóry dziecka. Przy łagodnej postaci schorzenia stosuje się głównie maści oraz kremy natomiast w ostrym stanie lekarz wprowadza tzw. leki Inhibitory kalcyneuryny które zapobiegają zaostrzenia się chorobie oraz preparaty przeciwzapalne. Z przyczyn intensywnego świądu dzieci wymagają leczenia z zastosowaniem leków przeciwhistaminowych. W ciężkich przypadkach przeprowadza się leczenie światłem ultrafioletowym oraz hospitalizację.
Mimo , że atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą ,restrykcyjne przestrzeganie profilaktyki (unikanie czynników drażniących oraz prawidłowa pielęgnacja), a także przeprowadzenie pełnej diagnostyki alergologicznej sprawi że będziemy mogli się cieszyć stabilnym stanem skóry u naszego malca.

 

Mleko modyfikowane Babymilk to najleoszy wybór dla Twojego dziecka <3 
Atopowe Zapalenie Skóry - AZS

Skomentuj

Komentujesz jako Gość.