Warto wiedzieć

Higiena

Higiena jamy ustnej to nie tylko aspekt estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Mleko modyfikowane podobnie jak mleko matki, zawiera węglowodany (np. laktozę), które przy częstym i długotrwałym kontakcie z ząbkami mogą być powodem uszkodzenia szkliwa zębów i rozwoju próchnicy. Mikroorganizmy rozwijające się w jamie ustnej mogą być przyczyną wielu chorób i dolegliwości,  dlatego podawanie pokarmu za pomocą butelki nie powinno trwać dłużej niż proces karmienia piersią. Dbaj o higienę jamy ustnej swojego dziecka- zwłaszcza przed snem. Dziecko należy jak najwcześniej zachęcać i przyzwyczajać do picia z kubka.

Sposób przygotowania

Każdy posiłek powinien być świeży, przygotowany tuż przed podaniem dziecku. Reszta mleka pozostała w kubeczku nie powinna być podawana ponownie. Niewłaściwe przygotowanie posiłku może spowodować rozwój niepożądanych drobnoustrojów, co może zagrozić Twojemu Maluszkowi. Nie podgrzewaj mleka w kuchence mikrofalowej ze względu na ryzyko poparzenia. Zamykaj dokładnie torebkę i przechowuj ją w suchym miejscu w temperaturze pokojowej. Zużyj w ciągu trzech tygodni po otwarciu.

Ilość i dawkowanie

Podana wielkość porcji jest średnią, jaką zjada dziecko w danym wieku zależnie od indywidualnych potrzeb. Różnice mogą także dotyczyć liczby posiłków. Zawsze konsultuj ilość posiłków z lekarzem prowadzącym.

Karmienie piersią

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt.