Wspaniała rola taty w życiu dziecka, o której rzadko się pamięta

Rodzice stanowią podstawową jednostkę w wychowywaniu oraz w rozwoju intelektualnym u dziecka. Niezaprzeczalnie ważnym zadaniem, które spoczywa na barkach obojga rodziców jest przekazanie dzieciom właściwego systemu wartości i przekonań. Jednak zarówno mama jak i tata, mają do spełnienia inne zadania i obowiązki.

Jaka jest zatem rola ojca w życiu dziecka ?

Wspaniała rola taty w życiu dziecka, o której rzadko się pamięta

Rozwój maluszka w pierwszych trzech miesiącach życia

Po narodzinach maluch rozpoczyna samodzielne życie po drugiej stronie” brzucha”. Pierwsze miesiące są nie tylko trudne dla rodziców ale również dla dziecka. Odkrywa one swoje ciało, potrzeby, poznaje otaczający go świat a także doskonali swoje umiejętności. Jak wygląda prawidłowy rozwój fizyczny i intelektualny w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka?

Rozwój maluszka w pierwszych trzech miesiącach życia

Pierwsze badanie noworodka

O co chodzi ze skalą punktową Apgar?

Po 9 miesiącach oczekiwań nadchodzi upragniony moment-poród! Szczególnie w ostatnich dniach przyszłe mamy obawiają się o bezpieczne rozwiązanie oraz zdrowie ich malca. Jednak nie ma co się martwić , po urodzeniu noworodek przechodzi szereg badań w celu wykluczenia wszelkich nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu oraz zaburzeń rozwojowych. Na czym będzie polegać ocena stanu zdrowia niemowlęcia , wyjaśnimy to w poniższym artykule :)

Pierwsze badanie noworodka

Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt

Jak zapobiegać? Jak leczyć?

W pierwszej dobie życia dziecka , lekarz dokładnie bada noworodka aby wykluczyć wszelkie nieprawidłowości powstałe w łonie matki lub na skutek porodu. Neonatolog ocenia symetrię fałdów pośladkowych, udowych ,odwodzenie nóżek a także prawidłowy ruch kości udowej w panewce. W razie wystąpienia patologicznych zmian mówimy o dysplazji stawu biodrowego.

Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt

Atopowe Zapalenie Skóry - AZS

Gdy u naszego malca zauważymy nasilony świąd skóry oraz uczucie rozdrażnienia i niepokoju, warto zastanowić się czy nie jest to spowodowane Atopowym Zapaleniem Skóry. Jakie jest to schorzenie, co je powoduje oraz jakie leczenie daje efekty przedstawimy w poniższym artykule.

Atopowe Zapalenie Skóry - AZS

Alergia pokarmowa - wróg małego brzuszka

Wszystko co o powinieneś o niej wiedzieć

Alergia pokarmowa jest to obronna reakcja organizmu na określony czynnik(alergen).
Spowodowana niewłaściwym funkcjonowaniem układu odpornościowego. Jest to dość
powszechny problem występujący zwłaszcza u niemowląt i dzieci, związany z niedojrzałością
bariery jelitowej oraz zwiększoną przepuszczalnością błony śluzowej jelit. Najczęściej alergia
pokarmowa występuje u naszych pociech po spożyciu mleka krowiego, powoduje ją błędny
odczyt białek przez układ immunologiczny. W ten sam sposób alergeny takie jak nabiał, jaja
kurze, orzechy, cytrusy powodują powstawaniu reakcji alergicznych.

Alergia pokarmowa - wróg małego brzuszka

Ciemieniucha wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

Ciemieniucha to nic innego jak żółte łuski pokrywające główkę dziecka. Swoją nazwę zawdzieczaja od miejsca obok którego się najczęściej pojawia - ciemiączka. Choć nie wygląda zbyt dobrze, to nie sprawia dziecku dyskomfortu w postaci swędzenia czy bólu. Jednak nieleczona może prowadzić do nieprzyjemnych zmian skórnych, wywołanych przez brak dopływu powietrza do skóry. 

Ciemieniucha wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

Odpieluchowanie czas START!

13 kroków ułatwiających przyjaźń z nocnikiem

Każdy Rodzic na myśl o zbliżającym się odpieluchowaniu wpada w lekką panikę. Pożegnanie z pieluszkami, niejednokrotnie objawia się w wyobraźni zatroskanego Rodzica niczym biblijny potop ze stosem prania w tle. 

Co zrobić aby rozbudzić w dziecku przyjaźń z nocnikiem i usprawnić cały proces odpieluchowania, pomoże wam w tym 13 kroków do przyjemnego odpieluchowania

Odpieluchowanie czas START!

Na plażę z maluchem - PORADNIK

Gdy nadchodzi okres letni ,a dni stają się upalne, pierwszą myślą przychodzącą Nam do głowy jest wyjazd nad wodę. Jednak przy naszych pociechach taki wypad to nie lada wyzwanie. Plaża to dla malucha jedno z najatrakcyjniejszych miejsc do zabawy. Piasek i woda stwarzają idealne warunki do szaleństw.

Na plażę z maluchem - PORADNIK

Z dzieckiem w podróży

Jak przetrwać podróż i nie zwariować - 10 sposobów

Gdy zaczynamy wakacyjne wyprawy nad morze, w góry, w kraju czy za granicę, najczęstszą obawą pojawiającą się u rodziców, jest podróż z pociechami. Dzieci często zwykłą podróż zmieniają na sprawdzian naszej cierpliwości. Wszystkie małe dzieci są bardzo ruchliwe, nie potrafią wysiedzieć w jednym miejscu, a co za tym idzie szybko się nudzą i szukają nowych wrażeń.

Co zrobić aby podróż z dzieckiem minęła komfortowa dla obu stron?

Z dzieckiem w podróży